EKSPERCI I GOSCIE FESTIWALU

Tadeusz Sobolewski - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta. W latach 1974-1981 pracował w tygodniku "Film", a od 1981 w miesięczniku "Kino", w którym w latach 1990-1994 był redaktorem naczelnym. Obecnie jest krytykiem filmowy w "Gazecie Wyborczej" oraz felietonistą miesięcznika "Kino". Telewidzom znany jako współautor i współprowadzący (razem z Grażyną Torbicką) programu Kocham Kino w Telewizji Polskiej. Niektóre jego publikacje to: Dziecko Peerelu: esej, dziennik (2000), Malowanie na Targowej (2003), Za duży blask: o kinie współczesnym (2004)

Andrzej Kołodyński - doktor filmologii, krytyk. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1973-1992 kierował działem zagranicznym tygodnika "Film", a od 1994 jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Kino". Publikuje w różnych czasopismach i książkach zbiorowych, jest autorem, redaktorem i tłumaczem licznych książek o filmie, m.in: Tropami filmowej prawdy: teoria dokumentu (1985), Spojrzenia na ekran (1987), Dziedzictwo wyobraźni. Historia filmu SF (1989), Encyklopedia kina (2003, współautor), Historia kina. Wybrane lata (1998, współredaktor).

Jacek Szczerba - reżyser, scenarzysta i realizator filmowy, współtwórca m.in. cyklu filmów dokumentalnych "Filmy o filmach" (m. in.: Jabłko. O "Pożegnaniach" Wojciecha Hasa - 1999, Jeżeli będziesz z nami. O "Dreszczach" Wojciecha Marczewskigo - 1999, Pociąg 40 lat później - 1998,  Choroby ustrojowe.. O "Wahadełku" Filipa Bajona - 1999) oraz filmu Faraon polskiego kina (2007) o Jerzym Kawalerowiczu. Także krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta - współpracuje z "Gazetą Wyborczą".

Marcin Giżycki - historyk sztuki i filmu, krytyk artystyczny, badacz polskiej awangardy międzywojennej oraz historii autorskiego filmu animowanego Pracował w redakcjach "Projektu" i "Literatury". Był redaktorem naczelnym kwartalnika "Animafilm" - organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Od 1988 roku związany jest z amerykańską uczelnią Rhode Island School of Design w Providence, gdzie wykłada teorię i historię filmu i sztuki współczesnej. Jego ważniejsze publikacje to: Postmodernizm - kultura wyczerpania? (antologia, 1988), Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego (1996), Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym (2000). Realizuje również filmy dokumentalne (między innymi Providence, to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście, 1997, i Wyspa Jana Lenicy, 1998).

Mateusz Rakowicz - rysownik, storyboardzista, popularyzator storyboardu w polskim filmie fabularnym. Rysował do filmów min: Agnieszki Holland i Kasi Adamik, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, Dariusza Jabłońskiego, Johna Daly, Łukasza Barczyka. Rozrysował około 250 filmów reklamowych.Współpracuje z warszawską szkołą reżyserii Andrzeja Wajdy, gdzie prowadzi warsztaty i seminaria w zakresie storyboardu w filmie fabularnym. W 2006 wyreżyserował i wyprodukował krótkometrażową fabułę p.t. Latarnik z udziałem min. Darka Basińskiego (Mumio) i Marka Kondrata. Film zdobył wiele nagród na festiwalach filmów niezależnych w Polsce i za granicą.

Patryk Zakrocki - skrzypek, perkusista, animator warszawskiej sceny improwizowanej, kompozytor. Autor projektów Galimadjaz, meoma, EA, Tupika. Współpracował z zespołem Mitch&Mitch, kwartetem smyczkowym Nonstop i Improvisersensemble. Współpracuje ze studentami i absolwentami łódzkiej szkoły filmowej oraz z grupą Twożywo, tworzy muzykę do teatru oraz reklam i gier komputerowych, uprawia słuchowiska radiowe, instalacje dźwiękowe, melodie pozytywkowe, szlagiery i wiele innych "radosnych form aktywności". Opublikował w Polsce i za granicą 9 albumów płytowych (jego ostatnia autorska płyta to Prace z obrazkiem, 2006) i wiele pojedynczych utworów na rozmaitych kompilacjach. Nagrodzony m.in. za muzykę oryginalną na festiwalu 2 Teatry w Sopocie 2004 i 2 na międzynarodowym konkursie kompozytorskim dla Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu 2005. Założyciel Zakładu Produkcji Dźwięku

Paweł Szamburski - klarnecista, muzyk improwizujący, założyciel i lider zespołu "Meritum". Udziela się w wielu projektach muzycznych - między innymi: Tupika, Heliogabal, Galimadjazz Trio, Cukunft, Bauagan, Meoma. Znany ze współpracy z Galimadjazem, prowadzi także autorski cykl imprez "Djazzpora" - gdzie prezentuje współczesną muzykę improwizowaną oraz sztukę wizualną. Grał lub współpracował z takimi artystami jak: Patryk Zakrocki, Macio Moretti, Tomasz Stańko, Mikołaj Trzaska, Noel Akchote, Pavel Fajt, Raphael Rogiński, Tomasz Duda, Bartosz Weber, Kuba Kossak, Sebastian Wypych, Michał Górczynski, Josquen Roset, Norbullo, Dj Lenar, Dj Dfc i wielu innych.

Tomasz Chudy - opiekun i znawca Fotoplastikonu Warszawskiego, wnuk zmarłego w 1980 roku Józefa Chudego, pierwszego właściciela Fotoplastikonu. Kilka europejskich muzeów techniki ma działające fotoplastikony, ale ten warszawski jest jedynym czynnym do dziś w tym samym miejscu, gdzie go sto lat temu zbudowano. Miał tylko kilkuletnią przerwę w latach 80-tych, później  pan Tomasz odnowił go i ponownie uruchomił.

Magda Sendecka - dziennikarka, autorka wywiadów z autorami kina. Członek jury w kilku festiwali filmowych. Jej teksty można przeczytać w czasopismach: Reżyser, Arte, Film&TV Kamera, Przekrój, Kino. Na stałe współpracuje z miesięcznikiem Kino, gdzie min. redaguje dział Varia.

Alicja Mazurek - od wielu lat związana ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Studio powstało ono w 1958 roku i od tego czasu wyprodukowało ponad 1500 filmów, w tym filmy autorskie, krótkometrażowe, seriale dla dzieci oraz filmy pełnometrażowe. To właśnie w SMF powstały obsypane nagrodami autorskie filmy Piotra Dumały i Jana Lenicy, jak również cieszące się popularnością produkcje dla dzieci: "Dziwne przygody Koziołka Matołka" oraz "Jacek i Placek". W 1998 roku z okazji czterdziestolecia istnienia, SMF otrzymało Nagrodę Specjalną na krakowskim Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych za wkład w rozwój polskiej animacji.

Jadwiga Wendorff - producent filmowy (m.in.: Tajemnica kwiatu paproci - 2004, Dynastia Miziołków - 1997, Sceny z życia smoków - 1996). Prowadziła międzynarodową agencję impresaryjną "Andfriends", reprezentującą twórców filmów reklamowych oraz była współwłaścicielką (razem z Ireneuszem Czesnym i Dorotą Bernatowską) powstałego w 1989 roku Studia Filmowego Anima-Pol, którego kadrę animatorów i malarzy do pracowni szkolili wspólnie realizatorzy ze studia Cartoone w Paryżu i ze Studia Se-Ma-For w Łodzi.Od roku 2006 dyrektor biura informacyjnego programu Media Desk Polska.